Od svojich počiatkov mala rôzne pomenovania: Montania (1263), neskôr Grueb (1458), Valis, Dominorum, Herrengrund (1535), Úrvöldi, Baňa, Španá Dolina. Všetky tieto názvy v slovenčine znamenajú Panska Dolina, ako je nazvaný vrch nad dedinou Panský diel.Terajší názov obce pochádza z latinského slova Spanatus, čo znamená Špánova, županova dolina. Hovorí sa že medenú rudu objavil na Španej Doline medveď. Podľa toho sa malo pôvodne aj miesto a banský závod Medvedí pozemok, nie Panský pozemok (t.j. Špania Dolina)
Lokalitou Európskeho významu sa stala Špania Dolina v 15. storočí v čase fungovania Thurzovsko-Fuggerovskej mediarskej spoločnosti so sídlom v Banskej Bystrici - Ungarischer Handel. Prvé bane v lokalite boli otvorené v roku 1006, ale tento údaj sa nedá historicky overiť. Od 15. storočia až do 17. storočia sa špaňodolinská meď stala najvýznamnejším činiteľom na svetových trhoch. vyvážala sa nielen do celej Európy ale aj do Severnej a Južnej Ameriky, Indie a do Číny. Bola základom mincovníctva v Kremnici.
Špania Dolina, spolu s ďalšími baníckymi osadami Staré Hory, Richtárová, Piesky, Moštenica a Tajov priniesli prívlastok banská mestu Banská Bystrica a bohatstvo majiteľom hút a baní žijúcich v meste. Majitelia baní tzv. waldbürgeri mali svoje bohaté domy postavené na banskobystrickom námestí. Patrili medzi nich rody ako napr. Karoli , Jung, Ernst, Königsberger, Mühlstein, Kolmann, Lang. Ich ťažiarske práva – vyhľadávať a ťažiť zlato, striebro a ostatné kovy na celom území Zvolenskej župy - boli deklarované výnosom Bélu IV už v r. 1242.
Muži v Španej Doline sa venovali najmä baníctvu a ich ženy a deti pracovali na triedení rudy, no začali si privyrábať aj paličkovaním čipiek. Založili tak tradíciu špaňodolinskej čipky a v roku 1883 i školu paličkovania. Priadzu nakupovali v Cvernovej továrni na námestí.
Ešte spomeniem pár miest vhodných všimnutia pri návšteve Španej Doliny.
Denná cisárska štôlňa:
Na tomto ihrisku prišla pre mňa záchranka v jeseni 2005, keď som si v snahe získať fotky opustených štôlni v zaniknutej obci Piesky vykĺbil rameno. Piesky sa nachádzajú asi 5 km od Španej Doliny a ja som tam mal úraz, spomenuté vykĺbené rameno. S takou rukou som tlačil bicykel asi 2 km do obrovského kopca po úzkom chodníku kde boli krížom napadané stromy a jednou rukou som bicykel musel prehadzovať ponad tieto kneme stromov. Aby to bolo zaujímavejšie, našiel som priamo na chodníku obrovský čerstvý koláč po medveďovi a keď som si pomyslel že ho mám stretnúť, jedine čo ma napadlo bolo že si ľahnem na chodník a budem rozprávať macovi aký som strašný mrzák a či ma náhodou nechce nechať na pokoji.
Keď som sa nejako dostal na vrchol kopca, čakali ma ešte asi 3 km tlačenia bicykla na spomenuté ihrisko, kde bola schopná pre mňa prísť záchranka. Na dispečinku (kde pracujem) si kolegyňa robila ešte zo mňa srandu, že mi posiela najkrajšiu záchranárku. Ja som jej povedal že nech mi pošle hoci aj čerta - zachranára, len nech mi pošle takú veľkú sanitku, kde sa mi zmestí aj bicykel. Nakoniec ma na urgente trápili dvaja doktori a keď uznali asi po 3 hodinách mučenia že mi rameno nedajú na miesto ma uspali a až potom sa skončili moje útrapy. No to je koniec pikošky a ešte dám nejaké foto zaujímavých miest:
Toto sú priestory kde bolo vodou poháňané ťažné koleso o priemere 12 m.
Unikát Španej Doliny je isto pôvodom románska stavba – kostol, prestavaný v 1254 na gotický štýl. Kostol, bašta, zvonica a fara tvoria jeden komplex opevnený hradbami. Námestie s kostolom spája 160 zastrešených schodov.
Komentáre
dnes som si aj článok čitla..)))
JE TO...
super ! ! !
MissEllie...pente...kaktus
krásne
.. je to pekné Believ, páči sa to aj mne ..
waaaw
supa
Fakt je to super
Dik za super fokty aspon si spominam na domov.
Podarené.
mayko
TPnetopier
ale obe su krásne..TP..))))))))))
hmmmm
to je vzacnost :)
olga
pjekné
nezabudnutelne miesto
Prekrasny kut Slovenska. Vdaka za "reklamu" :)
Zuzka, ked pojdes najblizsie okolo, navstiv, oplati sa
:-))
snezka, ak ste isli zo Starych Hor
kocembo
prešla som s s tebou,
Nádherná......